Answer :
The unit price for the first bag is $2.12 per kilogram and the unit price for the second bag is $2.09 per kilogram.
To find the unit price, we need to divide the total cost by the weight of the bag.
For the first bag
Unit price = Total cost / Weight
Unit price = $15.84 / 7.48 kg
Unit price = $2.12/kg
Therefore, the unit price for the first bag is $2.12 per kilogram.
For the second bag
Unit price = Total cost / Weight
Substitute the values in the equation
Unit price = $16.58 / 7.94 kg
Unit price = $2.09/kg
Therefore, the unit price for the second bag is $2.09 per kilogram.
Learn more about unit price here
brainly.com/question/14576117
#SPJ4