High School

Keiko paid $15. 84 for a 7. 48 - kg bag of dog food. A few weeks later, she paid $16. 58 for a 7. 94 - kg bag at a different store. Find the unit price for each bag

Answer :

The unit price for the first bag is $2.12 per kilogram and the unit price for the second bag is $2.09 per kilogram.

To find the unit price, we need to divide the total cost by the weight of the bag.

For the first bag

Unit price = Total cost / Weight

Unit price = $15.84 / 7.48 kg

Unit price = $2.12/kg

Therefore, the unit price for the first bag is $2.12 per kilogram.

For the second bag

Unit price = Total cost / Weight

Substitute the values in the equation

Unit price = $16.58 / 7.94 kg

Unit price = $2.09/kg

Therefore, the unit price for the second bag is $2.09 per kilogram.

Learn more about unit price here

brainly.com/question/14576117

#SPJ4