Lawson Lawson
  • 14-06-2024
  • Mathematics
High School

A. $0.88 for 4 oz
B. $1.05 for 5 oz
C. $1.60 for 8 oz
D. $2.28 for 12 oz

Which option is the best value?

Answer :

Dwonders2023 Dwonders2023
  • 08-04-2024

Answer:

D?

Step-by-step explanation:

Answer Link

Other Questions

The prisoner's dilemma provides the important insight that individually rational behavior does
When are food workers required to wear gloves?
A rocket is launched at an angle of [tex]51.2^\circ[/tex] with a velocity
What time is 5 3/4 hours after 11:32 pm?
What is a synonym for the preoperative diagnosis of degenerative joint disease?
Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 32.
A boy is riding his skateboard at a speed of 7 m/s.
Rayleigh ratios \((R_\theta)\) were obtained at \(25^\circ\text{C}\) for a series of solutions
The brakes of a car use the force of friction to slow
Nutritional tables give the potassium content of a standard apple as 159
How long can mites survive on cloth furniture or stuffed animals?
Identify the Facial nerve (CN VII) - left side: 1. It controls
Why was Andrew Johnson impeached? A. Violation of the Tenure of Office
Si 3 kilos de manzanas cuestan [tex]$\$ 18$[/tex], ¿cuánto costarán 5 kilos?
1. Nolan purchased a shirt at Store A for $17.50. Scott purchased