Middle School

1. Nolan purchased a shirt at Store A for $17.50. Scott purchased the same shirt at Store B for $20.95. How much money did Nolan save by purchasing the shirt at Store A instead of Store B?

Show your work and don't forget the unit.

2. Sandy is making hair bows to sell at a craft show. Each hair bow requires \(\frac{2}{3}\) yard of ribbon. Sandy has 30 yards of ribbon and wants to find the number of bows she can make.

She incorrectly solves the problem as follows:
\[
30 \cdot \frac{2}{3} = \frac{30}{1} \cdot \frac{2}{3} = \frac{60}{3} = 20 \text{ bows}
\]

Explain her error and redo the problem showing the correct answer. Show your work step by step and don't forget the unit.

3. Last week, Ethan bought \(9 \frac{1}{2}\) gallons of gas at $2.50 per gallon. This week, he bought \(7 \frac{3}{10}\) gallons of gas at $2.60 per gallon. What was his total cost?

Show your work step by step and don't forget the unit. A calculator is allowed, but please write down the numbers that you enter into your calculator.