Dominator Dominator
  • 18-02-2024
  • Mathematics
High School

Three pounds of bananas cost $7. At this rate, how much does one pound of bananas cost?

Answer :

Stephen46 Stephen46
  • 31-07-2024

Answer:

$2.33

Step-by-step explanation:

To find the cost of 1 pound of bananas we use ratio and proportion

From the question

3 pounds of bananas costs $7

Then 1 pound will cost

[tex] \frac{7 \times 1}{3} = \frac{7}{3 } \\ = 2.33333...[/tex]

We have the final answer as

$2.33

Hope this helps you

Answer Link

Other Questions

How often must a meat slicer be cleaned and sanitized when in
How many total moles of ions are released when the following samples
What is the difference between the fractions? Use the number line to
Consider the following reaction: \[ \text{C}_3\text{H}_8 + 5\text{O}_2 \rightarrow 3\text{CO}_2 + 4\text{H}_2\text{O}
Part VI Sketch in the correct missing lines in the orthographic projection
A vinyl record plays at 33.3 rpm. Assume it takes 5.00 s
A friend of mine is giving a dinner party. His current wine
What is the potential energy of a 25 kg bicycle resting at
A customer call center manager selects a random sample of 200 callers.
Do the results of the listed strength tests satisfy ASTM C94 requirements?
What are the keys to customer observation? A. See how they walk,
A 165 lb. client has a 42% total body surface area (TBSA)
Which of the following number sentences could be used to find the
What is the preferred drill for drilling holes in concrete? A. Industrial-grade
A farmer knows that a grocery store will reject a shipment of