Middle School

The local grocery store sells different sizes of peanut butter. Find the unit prices for each size container, and then identify the best deal.

- 12 oz: $_____ per oz
- 16.3 oz: $0.38 per oz
- 28 oz: $_____ per oz
- 64 oz: $_____ per oz

Which size is the best deal?

Answer :

The unit price for each size container is for a 12oz container $195.6, For a 28 oz container is $10.64.

What is an expression?

Expression in maths is defined as the collection of the numbers variables and functions by using signs like addition, subtraction, multiplication and division.

Numbers (constants), variables, operations, functions, brackets, punctuation, and grouping can all be represented by mathematical symbols, which can also be used to indicate the logical syntax's order of operations and other features.

The price of the unit container will be calculated as:-

12 oz: $ per oz 16.3.

The price of unit container is, = 12 x 16.3 = $195.6

$0.38 per oz 28 oz

The price of unit container is, = 28 x 0.38 = $10.64

To know more about Expression follow

https://brainly.com/question/723406

#SPJ5

Answer:

0.35

0.30

0.33

28oz

Step-by-step explanation: