High School

The cost of 10 ounces of cheese is 99 cents. What is the price of 10 pounds of cheese in dollars?

Answer :

160 ounces or 10 pounds of cheese is $ 15 and 84 cents.

What is Unitary method ?

The unitary approach is a strategy for problem-solving that involves first determining the value of a single unit, then multiplying that value to determine the required value.

Direct Variation

When there is a direct variation, an increase or decrease in one quantity will result in an equivalent rise or fall in the other. For instance, a rise in the quantity of commodities will result in higher costs.

Indirect Variation

A change in one quantity will directly affect a change in another, known as a direct variation. A rise in the quantity of goods, for instance, will result in higher costs.

We can say 1 pound = 16 ounces

10 pounds = 10 * 16 = 160 ounces

10 ounces of cheese is 99 cents

1 ounce of chess is 99/10 cents

160 ounces of cheese is 99*160/10 = 1584 cents = $ 15 and 84 cents.

To learn more about Unitary Method refer to :

https://brainly.com/question/11998060

#SPJ4