High School

Roses cost $5 each and geraniums cost $3 each. Michelle bought 4 more geraniums than roses and spent a total of $52. How many roses did she buy?

Answer :

x= number of roses
x+4= number of geraniums


$5x + $3(x+4)= $52
multiply 3 by parentheses

5x + 3x + 12= 52
combine like terms

8x + 12= 52
subtract 12 from both sides

8x= 40
divide both sides by 8

x= 5 roses


CHECK
$5x + $3(x+4)= $52
(5*5) + 3(5+4)= 52
25 + 3(9)= 52
25 + 27= 52
52= 52


ANSWER: She bought 5 roses.

Hope this helps! :)

Michelle can purchased 5 roses.

The question presented involves solving a system of linear equations in order to find the number of roses Michelle purchased. To solve this problem, we first let the number of roses be represented by r and the number of geraniums be represented by g.

Since Michelle bought 4 more geraniums than roses, we can express this relationship as g = r + 4. We know that roses cost $5 each and geraniums cost $3 each, and in total, Michelle spent $52. This information leads us to create another equation: 5r + 3g = 52. Substituting the first equation into the second gives us 5r + 3(r + 4) = 52. Simplifying this equation, we get:

5r + 3r + 12 = 52,

8r + 12 = 52,

8r = 52 - 12,

8r = 40,

r = 40 / 8,

r = 5.

Therefore, Michelle purchased 5 roses.