Willow Willow
  • 14-09-2024
  • Mathematics
College

Oranges cost $0.35 per pound, and bananas cost $1.41 per pound. Sally bought 2.5 pounds of oranges and 3.4 pounds of bananas. How much did she pay for the oranges and bananas at the register?

Answer :

LivyRoss LivyRoss
  • 14-07-2024
She paid $5.669. Rounded to the nearest hundredth, $5.67. Rounded to the nearest whole number, $6.
Answer Link

Other Questions

Watch for other traffic while lane merging from the right.
List all the new countries displayed on the 1919 map that were
Approaching a point where two roads come together, but you are not
How have the challenges Ponyboy faced in *The Outsiders* prepared him for
If the law of diminishing marginal product holds true and workers emigrate
A charge flows from the positive terminal of a 6-V battery through
Imagine that beaker A has a 10% sucrose solution, and beaker B
4.2.3 Quiz: Exponential Growth **Question 5 of 10** If [tex] f(4) =
A sequence is defined recursively by the following rules: \[ f(1) =
How many units of working memory could people hold according to Miller
If you have 350 pounds, how many kilograms would that be? (Use
Which of the following shows the polynomial below written in descending order?
Althea weighs 42kg and has a height of 1.5m. (a) Express the
PLEASEE HELP!!!! The length of DE (the minor arc) is 22 cm.
How do President Johnson's arguments regarding the plight of African Americans reflect