High School

Ms. Wells bought some bananas for $0.40 per pound and some oranges for $0.80 per pound. Her fruit purchase cost $8.00 and weighed 11.75 pounds. How many pounds of bananas did she buy?

A. 2.375 pounds
B. 3.50 pounds
C. 8.25 pounds
D. 9.375 pounds

Answer :

Ms. Wells bought 3.5 pounds of bananas if her fruit purchase cost $8. 00 and weighed 11. 75 pounds. thus, option b is correct.

Let's use a system of equations to solve this problem:

Let the number of pounds of bananas bought = x

Let the number of pounds of oranges bought = y

The equation will be written as:

x + y = 11.75 (according to weight) ------equation(1)

0.4x + 0.8y = 8 (according to total cost) ------equation 2

from equation 1:

y = 11.75 - x

Substitute y = 11.75 - x in the second equation

0.4x + 0.8(11.75 - x) = 8

0.4x + 9.4 - 0.8x = 8

-0.4x = -1.4

x = 3.5

Therefore, we can conclude that Ms. Wells bought 3.5 pounds of bananas.

To learn more about pounds

https://brainly.com/question/1928975

#SPJ4