Maverick Maverick 06-06-2025 Mathematics Middle School Jonathan runs a farm stand that sells raspberries and bananas. Each pound of raspberries sells for $3, and each pound of bananas sells for $3.50. 1. How much would Jonathan make if he sold 20 pounds of raspberries and 15 pounds of bananas? 2. How much would Jonathan make if he sold [tex]r[/tex] pounds of raspberries and [tex]b[/tex] pounds of bananas?