Digger Digger
  • 16-06-2024
  • Mathematics
High School

Carson runs a farm stand that sells strawberries and bananas. Each pound of strawberries sells for $3, and each pound of bananas sells for $1.50. Carson sold 4 times as many pounds of strawberries as pounds of bananas, and he made $135 altogether.

Graphically solve a system of equations to determine the number of pounds of strawberries sold, \(x\), and the number of pounds of bananas sold, \(y\).

Answer :

14423951 14423951
  • 12-01-2024

Answer:

3.33

Step-by-step explanation:

Answer Link

Other Questions

An energy of 24.6 eV is required to remove one electron from
What term can you add to [tex]\frac{5}{6} x - 4[/tex] to make
Convert 6.25 into a rational number. Choose the correct step-by-step solution: A.
In a particular case, Judge A does not agree at all with
A secondary fuel filter is located: A) in the return gallery B)
The November 17, 1994, issue of The New England Medical Journal reported
Calculate the product of 157 and 124.
Typing `:wq` at the extended mode prompt saves the file and exits
To save water, Danna landscaped the area around her home with rocks.
In the book New kid, How Many languages does Jordan's new school
Steven has 55 baseball cards. Steven and Lucas have more than 71
A force of 20, 000 N is exerted for 5.00 s, on
Upon graduation, you accept a job in healthcare IT working for a
A piston with a cross-sectional area [tex]a[/tex] is used in a hydraulic
A road sign is in the shape of a regular pentagon. What