Kazuki Kazuki
  • 26-08-2024
  • Mathematics
High School

Which is the better deal: 18 oz for $5.50 or 12 oz for $3.50?

Answer :

meadejustine7 meadejustine7
  • 10-10-2023

Answer:

12oz for 3.50 because it is 1.75

Step-by-step explanation:

The 18ox one is 1.833........ the 3 repeated. so the 12oz one is better

Answer Link

Other Questions

At the market, Xiang bought a bunch of bananas for $0.35 per
Draw the structure of the Grignard reagent formed from the reaction of
In most IBM PCs, the CPU, device drivers, memory, expansion slots, and
Which of the following statements is true? I. The two principal goals
Mr. Harman needs to know the combined weight in pounds of three
Three boxes weighing 128 pounds each and one box weighing 254 pounds
Simplify [tex]\left(6x^2 - 3 - 5x^3\right) - \left(4x^3 + 2x^2 - 8\right)[/tex].A.
Suppose Canada has 100 billion of capital and 2 million workers, while
During his bike race, Travis drank three 8-ounce bottles of water. When
What are the Supreme Court's opinions on a case? A. The chief
Resuelve [tex]\left(3 x^6 m + 9 m^3 x^2 + 6 x m^2\right)
How do you use the IPDE process to manage risks in bad
How does Vonnegut use satire to explore ideas about fairness? Check all
A 37.2 g sample of copper at 99.8 °C is carefully placed
The Levin family's pancake recipe uses 2 teaspoons of baking powder for