High School

Dear beloved readers, welcome to our website! We hope your visit here brings you valuable insights and meaningful inspiration. Thank you for taking the time to stop by and explore the content we've prepared for you.
------------------------------------------------ At the market, Xiang bought a bunch of bananas for $0.35 per pound and a frozen pizza for $4.99. The total for Xiang's purchase was $6.64 without tax. How many pounds of bananas did Xiang buy?

Answer :

There is typo error in the total purchase. It should be $10.64 and not $0.64.

Answer:

16 pounds of bananas are bought.

Step-by-step explanation:

Let the number of pounds of bananas bought be 'x'.

Given:

Cost of one pound of banana = $0.35

Cost of frozen pizza = $4.99

Total cost of the purchase = $10.64 (without tax)

Now, using unitary method, we first find the cost of 'x' bananas.

Cost of 1 banana = $0.35

Cost of 'x' bananas = [tex]0.35x[/tex]

Now, total cost of purchase is given as:

Total cost = Cost of 'x' bananas + Cost of frozen pizza

[tex]10.64=0.35x+4.99\\\\10.64-4.99=0.35x\\\\5.65=0.35x\\\\x=\frac{5.65}{0.35}\\\\x\approx 16[/tex]

Therefore, 16 pounds of bananas are bought.