Ranger Ranger
  • 06-03-2025
  • Mathematics
College

What is the best deal for Diet Coke?

A. 12 oz. for $0.99
B. 64 oz. for $2.99
C. 128 oz. for $4.99

Answer :

ansleypope11 ansleypope11
  • 05-10-2024

Answer:

128 for 4.99

64 for 2.99 times 2 is more than 4.99.

12 oz. for 0.99 is also more than 4.99.

Answer Link

Other Questions

Convert 4 metres 50 centimetres into centimetres. Steps: 1. Convert the number
If 40 pounds of tomatoes and 20 pounds of bananas cost $26
What did the Aztecs create to farm on hillside terraces? Why are
Karissa begins to solve the equation [tex]\frac{1}{2}(x-14)+11=\frac{1}{2} x-(x-4)[/tex]. Her work is correct
Which tool can be used to measure the alignment of a rotor
The cost, [tex] C [/tex], of renting a jet ski for [tex]
Cerium-141 is a radioisotope used to assess blood flow through the heart.
________ must be able to interpret blueprints and welding procedures. A. Welding
Two masses are 83.0 m apart. Mass 1 is 4.32 kg and
How did Lester Maddox challenge the Civil Rights Act of 1964? A.
What other significant changes do you notice between 1822 and 1914 on
Select the correct answer. The sum of two consecutive numbers is 157.
Los tres lados de un triángulo deben sumar un número menor o
Which of the following are ways that reporters and editors decide what
Dante's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two