Catalyst Catalyst
  • 05-01-2025
  • Mathematics
Middle School

What is the best buy?

A. 6 oz for $0.90
B. 10 oz for $1.10
C. 16 oz for $1.44

Answer :

fizzy95jo fizzy95jo
  • 04-10-2023

Answer:

16 oz for 1.44

Step-by-step explanation:

you want to divide the price by oz to figure out the price for 1 oz

0.90 / 6 = 0.15

1.10 / 10 = 0.11

1.44 / 16 = 0.09

Answer Link
  • 27-07-2023

Answer:

You would divide the price of (blank) oz by how many oz you’re getting to find the price of 1 oz.

.90 divided by 6 is 0.15

So, every oz is $0.15

1.10 divided by 10 is 0.11

So, every oz is $0.11

1.44 divided by 16 is 0.09

So, every oz is $0.09

So, the best by would be 16 oz for $1.44

Hope I helped!

Answer Link

Other Questions

Put each type of conflict in the correct category: Internal or External.
The sales tax rate is 4%. If Xavier buys a balance beam
On cold days, Nate likes to make hot chocolate. He uses 6
Your utility company charges 11 cents per kilowatt-hour of electricity. What is
Find [tex]f(5)[/tex] for [tex]f(x) = \frac{1}{9}(3)^x[/tex]. A. 3 B. 81 C. 9
A sugar solution consists of 35.8 g of sugar and 125.35 g
The points C, D, E, and F all lie on the same
How long is a normal soccer game? A. 40 minutes B. 90
The temperature of a plate of metal with a mass of 99
A cone has a diameter of 6 cm and a height of
The number of bijective functions $f: R \rightarrow R$, where $R =
2. Interpret Maps How did the Columbian Exchange negatively affect the health
Simplify [tex]$\sqrt[3]{5 x} \cdot \sqrt[3]{25 x^2}$[/tex] completely. A. [tex]$25 x$[/tex] B. [tex]$25
A tiger in a zoo has consumed 78 pounds of food in
What is a classified SCIF?