Tatiana Tatiana
  • 19-02-2025
  • Mathematics
High School

Three pounds of bananas cost $7. How much does 1 pound of bananas cost?

Answer :

  • 26-01-2024

Answer:

Step-by-step explanation:

3 pounds:7 dollars

1 pound: 2.33 dollars

divide 3 by 3 to find 1. divide 7 by 3.

Answer Link
whzfvwk5x5 whzfvwk5x5
  • 16-07-2024
7/3=2.333 each pound of bananas will cost $2.33
Answer Link

Other Questions

The volume of a cylinder is [tex]126 \pi \, \text{ft}^3[/tex], and the
Why is the IPDE process used more frequently in cities and towns?
According to the Surgery Guidelines, what is the code range for maternity
Is Sivapithecus more similar to living African great apes or to living
Shakespeare uses the structure of these lines to develop: A. Juliet’s character
A particular group of men has heights with a mean of 176
Will Starbucks have the cash to continue to pay a dividend at
On a dual air braking system, the governor must cut in by:
What contribution did Alexander Graham Bell make to the Industrial Era?
En una panadería, con 80 kg de harina son capaces de hacer
Given that H is between Q and P, with QH = 91
A child of mass 25 kg sits on a chair. What is
If a container holds 5.00 moles of gas and the total pressure
Which of the following choices shows a fertilizer mass, a fertilizer grade,
Suppose [tex]f: B \to C[/tex] and [tex]g: A \to B[/tex] are functions.