The unit prices of 12 oz, 16.3 oz, 28 oz, and 64 oz are $0.35, $0.38, $0.3 and $0.33 respectively. The best deal is selling a 16.3 oz container.
Given that:
Different sizes of containers with their respective prizes.
It is required to find the unit price of each container.
Cost for 12 oz container = $4.20
Cost for 1 oz = [tex]\frac{4.20}{12}[/tex]
= $0.35
Cost for 16.3 oz container = $6.19
Cost for 1 oz = [tex]\frac{6.19}{16.3}[/tex]
= $0.38
Cost for 28 oz container = $8.40
Cost for 1 oz = [tex]\frac{8.40}{28}[/tex]
= $0.3
Cost for 64 oz container = $21.12
Cost for 1 oz = [tex]\frac{21.12}{64}[/tex]
= $0.33
The unit price is the highest for the 16.3 oz container. So, this is the best deal.
Hence, the best deal is selling a 16.3 oz container.
Learn more about Unit Prices here :
https://brainly.com/question/14698246
#SPJ3