Daichi Daichi
  • 02-11-2024
  • Mathematics
College

Shelly bought 5 pounds of bananas for $1.10. How much did the bananas cost per pound?

Answer :

trent129 trent129
  • 25-09-2023
The answer is 22 cents
Answer Link
  • 16-06-2024

Answer:

$0.22

Stage 1: Divide.

$1.10 ÷ 5 = $0.22.

Your answer would be $0.22 per pound. Hope it helps!

Answer Link

Other Questions

The complement pathway that requires antibodies to be activated is the _________.
In kite UVWX, mZXUV = 84º, and mZWVX = 68°. What is
What is the problem in pages 132 - 157 in the book
How many ounces of grilled chicken come on the Buffalo's Cobb salad
What is the word that Julia Gillard pronounces funny?
When you invert a capillary tube into water, the water will rise
Sujet : Faites le portrait moral et physique d'un paysan qui travaille
Given the measure of angle \(a\) is \(33^\circ\), find the sum of
How many 16-ounce bottles would be needed to hold the same total
Question 4: Write a thesis for each of the following problems. a)
How can you theoretically calculate the voltage produced in a solar panel
Should electrical cords be taped down when left in use for extended
Which of the following proportions is false? A. [tex]\frac{18}{48} = \frac{20}{50}[/tex] B.
According to Wallas (1926), creative thought proceeds through four stages. Match each
Find the surface area of a sphere with a radius of [tex]$2