Answer :

Sure, to calculate the cost per pound of bananas we first have to know how many pounds of bananas Sally has bought and for what total cost. Given that Sally bought 2.5 pounds of bananas for $1.50, we proceed like so:

1. We start by taking the total cost of the bananas that Sally has bought, which is $1.50.

2. Then, we divide that total cost by the total weight of the bananas, in this case, 2.5 pounds.

3. Carrying out the Division: 1.5 (total cost) ÷ 2.5 (weight in pounds) = $0.6.

Hence, Sally is paying $0.6 per pound of bananas.

Learn more solutions like this:

https://brainly.com/question/723406

#SPJ11