Kellen Kellen
  • 25-11-2023
  • Mathematics
High School

Rodney buys 6 pounds of bananas for $5.10. How much do the bananas cost per pound?

Answer :

sqdancefan sqdancefan
  • 27-10-2023

Answer:

$0.85 per pound

Step-by-step explanation:

The cost in dollars per pound is found by dividing dollars by pounds:

$5.10/(6 lb) = $0.85 /lb

Bananas cost $0.85 per pound.

Answer Link

Other Questions

Solve for [tex]\( x \)[/tex].[tex]\[ 96x^3 - 48x^4 = 0 \][/tex]
The weight of a husband is 84 kg, and that of the
Determine whether the following sequences are arithmetic, geometric, or neither: 1. 98.3,
How can a cell decrease entropy and not defy the second law
Name a few special characteristics of water.
Although several characters in "Romeo and Juliet" learn, change, and develop, the
1. Chicago has a temperature of -7 degrees Fahrenheit (°F). It is
The annual consumption of beef per person is on the decline. It
In the figure below lines F and G are parallel If angle
Ottoman Empire in WWI: During WWI, the Ottoman Empire joined the _____________,
Consider the following equation:[tex]2x^4 - y^2 = 23[/tex]Find the slope of the
Before the fission process takes place, when lead-207 is bombarded with neutrons,
The negative outcome of Erikson's midlife stage, stagnation, focuses on: A. self-indulgence
Divide [tex]7000[/tex] by [tex]3.5[/tex].
An ice cream stand uses the expression \(2 + 0.5x\) to determine