Sora Sora
  • 02-11-2023
  • Mathematics
College

Nevia spent $0.75 on 1.5 pounds of bananas. At this rate, how much will 6 pounds of bananas cost?

Answer :

lynzeezebo lynzeezebo
  • 13-11-2024
It will cost 12 dollars because you divide .75 by 1.5 to find the price per unit then you multiply by 6
Answer Link
Unicoder Unicoder
  • 23-09-2023

Answer:

3.00

Step-by-step explanation:

6.0 / 1.5 = 4

0.75 * 4 = 3.00

Answer Link

Other Questions

What would the design pressure be if the static pressure was 70
How many times does 7 go into 181?
A nurse is caring for a client in Buck's traction. What is
Ed bought a one-acre parcel of land that is in the shape
The isotope gold-195 has protons, neutrons, and electrons. What are the approximate
We push a 38.4-kg box across the floor at constant velocity. If
The price elasticity of demand for Starbucks Skinny Mocha is 1.5. Starbucks
A block of metal has dimensions of [tex]2.00 \times 5.50 \times 1.25
What action should you take when using removable media in a SCIF
What is a keystone species? Why are keystone species important? Give an
On low-pressure chillers, moisture most frequently enters the refrigerant system through: A.
What is the political cartoon "The Colossus of Suez" by David Lowe,
Brooklyn has a population of 2.533 million with only 138 Starbucks. Atlanta
Standard atmospheric pressure: \[1 \text{ atm} = 101.3 \text{ kPa}\] The gas
Calculate the result of the following subtraction: \[ 8 \frac{2}{3} - 3