Sora Sora
  • 23-05-2025
  • Mathematics
College

Nevia spent $0.75 on 1.5 pounds of bananas. At this rate, how much will 6 pounds of bananas cost?

Answer :

lynzeezebo lynzeezebo
  • 13-11-2024
It will cost 12 dollars because you divide .75 by 1.5 to find the price per unit then you multiply by 6
Answer Link
Unicoder Unicoder
  • 23-09-2023

Answer:

3.00

Step-by-step explanation:

6.0 / 1.5 = 4

0.75 * 4 = 3.00

Answer Link

Other Questions

What event constituted the Boston Tea Party? A. Colonists, protesting the Tea
What is the name of the boot loader used to boot Windows
Calculate the product: [tex]\[ 2.35 \cdot \frac{2}{3} \][/tex] Choose the correct answer:
Jerald jumped from a bungee tower. The equation that models his height,
Utah's Lehi City Council approved a request to change the name of
Katherine made some lemonade by mixing 6 cups of water with 8
Automotive air-conditioning service and repair technicians need to have which special license?
What is the probability of theft occurring in a room if it
Every year, how many species go extinct? A. 3 B. 72 C.
4, 139 divided by 14 equals what?
Which of the following processes are classified as fusion welding? (Select three
What is the algebraic sentence that will help Mitch decide how many
What is the value of x in the equation -6 + x
Joel ran 1500 meters in 4 minutes and 45 seconds. Find the
Consider this equation: [tex]\[ 7.8 + 2(0.75m + 0.4) = -6.4m +