Marcella Marcella
  • 02-01-2025
  • Mathematics
High School

Ms. Morgan bought 3.5 pounds of bananas at $0.51 per pound and 4.5 pounds of pineapple at $1.19 per pound. How much did she pay for the bananas and pineapple?

Answer :

emboninwi emboninwi
  • 05-09-2024

Answer:

Answer:


1.76 for bananas 5.36 for pineapples

Step-by-step explanation:

Answer Link

Other Questions

What is the equation [tex]3125^{3 / 5} = 125[/tex] in logarithmic form?
Twelve-year-old Norman has an IQ of 75 on the original version of
It is estimated that out of every 10 people, how many use
Given the equation [tex]f + 18 = -6[/tex], solve for [tex]f[/tex]. A.
How does Vonnegut use satire to explore ideas about fairness? Check all
Which factors led to the decline and defeat of the Inca Empire?
The "hands-off doctrine" refers to: A. The inmate code for handling prison
Michael graphs the equations [tex]y=-\frac{1}{2} x+4[/tex] and [tex]y=x+1[/tex] to solve the equation
How much slush syrup goes into a 20 oz. Medium? A. 10
Suppose f(x, y) = -x + y²-2 = 82 + , y
36.6 g iron or is added to a graduated cylinder containing 25.56
Examining different perspectives, including those we do not agree with, is an
What are the evidentiary standards of proof that are used in civil
Which statement is true regarding the internal grids in automotive batteries? A.
​A 96-kg person contains kg of water. How many kilograms of water