Answer :
so, if she paid 2.50 for 5 pounds, how much would she pay for one pound? we divide by 5:
2.50/5=0.50
so one pound costs 0.50 dollars.
then for 8 pounds, she'd pay eight times this much, that is 4 dollars.
2.50/5=0.50
so one pound costs 0.50 dollars.
then for 8 pounds, she'd pay eight times this much, that is 4 dollars.