Mr. Swanson needs new strings for his 19 violin students. Each violin has 4 strings, and strings are $2 each, coming in sets of 4. Mr. Swanson decides to buy 2 sets of strings for each student.
Calculate the total cost Mr. Swanson will spend on the strings.