Chika Chika
  • 08-08-2024
  • Mathematics
High School

Lisa and Mary buy apples and bananas at the store. Lisa buys 4 pounds of apples and 3 pounds of bananas and spends $17. Mary buys 5 pounds of apples and 2 pounds of bananas and spends $16.

How much does one pound of apples and one pound of bananas cost?

Answer :

rhondawatkins73 rhondawatkins73
  • 01-12-2024

Answer:

the bananas cost 3.00 apples cost 5.00

Answer Link

Other Questions

What is the next fraction in this sequence? Simplify your answer. [tex]\frac{14}{15},
Divide the polynomial: \[ \left(3x^5 + 15x^4 + 26x^3 + 23x^2 -
Why does the thermometer end at the same level as the capillary
How do I calculate the number of molecules in 6.00 moles of
Within aircraft movement areas, destination signs identify the: A) direction to take-off
UX = -53. Which of the following could not be the value
The measure of angle D is 47 degrees and the measure of
Calculate: A truck whose bed is 2.5m long, 1.5m wide, and 1.0m
Which soil type is best for plant growth? A. One with mostly
The product of [tex]\left(x^2 + 3x + 9\right)[/tex] and [tex](x - 3)[/tex]
How do you convert 195 lbs to kg?
How did Hitler and Stalin maintain everyday control of their citizens?
What is 38.2 degrees Fahrenheit in Celsius?
A 245-kg object and a 545-kg object are separated by 3.30 m.
Divide: [tex] \left(36x^5 - 60x^3 + 24x^2\right) \div \left(6x^2\right) [/tex]