High School

Kildeer Company makes easels for artists. During the last calendar year, a total of 30,000 easels were made, and 31,000 were sold at $52 each. The actual unit cost is as follows:

- Direct Materials: $14.70
- Direct Labor: $5.80
- Variable Overhead: $3.25
- Fixed Overhead: $15.25

Total Unit Cost: $39.00

The selling expenses consist of a commission of $1.30 per unit sold and advertising expenses totaling $95,000. Administrative expenses, all fixed, equaled $183,000. There were no beginning and ending work-in-progress inventories. The beginning finished goods inventory was $132,600 for 3,400 easels.

**Required:**

1. Calculate the number and the dollar value of easels in ending finished goods inventory.

Answer :

Final answer:

Based on the data provided, Kildeer Company has 2,400 easels in ending inventory with a dollar value of $93,600.

Explanation:

To calculate the number and dollar value of easels in the ending finished goods inventory, we will use information about the total number of easels made and sold. The Kildeer Company made 30,000 easels and sold 31,000. Because there were no beginning and ending work-in-progress inventories and given that there was a beginning inventory of 3,400 easels, we can infer that the company must have used 1,400 easels from the beginning inventory to meet the sales (since 31,000 - 30,000 = 1,000). The ending inventory will therefore be the beginning inventory minus the difference used, which gives us 2,400 easels (3,400 - 1,000).

To find the dollar value of the ending inventory, we need to calculate the cost of manufacturing each easel and then multiply by the number of easels in the inventory. Using the total unit cost of $39.00, as provided, the dollar value of the 2,400 easels in the ending inventory is $93,600 (2,400 easels imes $39.00 per easel).