Miyu Miyu
  • 31-05-2025
  • Mathematics
High School

Julia and Perry each improved their yards by planting rose bushes and geraniums. They bought their supplies from the same store. Julia spent $84 on 12 rose bushes and 12 geraniums. Perry spent $41 on 8 rose bushes and 3 geraniums. Find the cost of one rose bush and the cost of one geranium.

Answer :

saadinuura saadinuura
  • 09-03-2024

Answer:

[tex]y \sqrt[784]{?} [/tex]

Answer Link

Other Questions

The tables represent hat sizes measured in inches for two softball teams.Pelicans20
The length of a rectangular garden is 7 feet longer than its
4.Identify the angle relationship in the following diagram. a. 21 and 28
Give the approximate measurements that would equal 1 drink and/or contain 5
Steps for solving [tex]4(3x - 6) = 24[/tex] are shown.[tex]\[ \begin{aligned} 4(3x
How is a dichotomous key used?
Which creature was originally used in quidditch, prior to being substituted for
Use the scenario below to ansuer questions 9-11. Raymond purchased a new
What would your calorie expenditure be if you weighed 130 pounds and
Where a fixture is installed on a floor level below the elevation
In what month did the Trapeze disaster occur?
Factor out the greatest common factor. \[21x^5 - 35x^2 - 28x =\]
Who can authorize single valve protection to a high-energy system?
What is the mass of a crate if a force of 200
Consider the following reaction, equilibrium concentrations, and equilibrium constant at a particular