Eagles Eagles
  • 19-12-2023
  • Mathematics
College

If 6 oz costs $2.10, 8 oz costs $2.80, and 16 oz costs $5.60, how much would 20 oz cost?

Answer :

valerieulbrich valerieulbrich
  • 29-12-2023

Answer:

$7.00

Step-by-step explanation:

Since each of them are 35 cents per ounce

20 x 0.35 = 7

Answer Link

Other Questions

Factor the quadratic trinomial: \[ 27x^2 - 90x + 27 \]
Limestone: Types of Weathering That Affect It
Put the following structures in the correct order as a sound wave
(Topic 1.3) The function [tex]f(x)[/tex] is a quadratic function with a positive
1. What is cultural control? What practices are involved in this approach?
¿Puedes sugerir otra manera de decir "me gusta cantar"? A. Adoro cantar.
Ms. Morgan bought 3.5 pounds of bananas at $0.51 per pound and
An ideal gas undergoes a reversible isothermal expansion at 87.1°C, increasing its
If an object has a mass of 10 kg and weighs 98
Which box plot represents the data? 135, 149, 156, 112, 134, 141,
AP Calculus Chapter 6 Worksheet: Applications of Integration Review Sheet A Let
According to Manuel Castells, a set of interconnected nodes is a(n) ________________
At what conference did the European powers divide Africa? A. Congress of
Imagine that you are a reporter in Europe on the morning of
Which statement about the numerical rating of a Class K extinguisher is