High School

Heather and Jerry both bought rose bushes and geraniums at the same store.

- Heather spent [tex]\$74.50[/tex] on 4 rose bushes and 3 geraniums.
- Jerry spent [tex]\$99.50[/tex] on 7 rose bushes and 2 geraniums.

What is the cost of one rose bush?

What is the cost of one geranium?

Answer :

The cost of one Rose bush is $11.5 and cost of one Geranium is $9.5

What is Equation?

Equations are mathematical statements with two algebraic expressions flanking the equals (=) sign on either side.

It demonstrates the equality of the relationship between the expressions printed on the left and right sides. LHS = RHS is a common mathematical formula.

Coefficients, variables, operators, constants, terms, expressions, and the equal to sign are some of the components of an equation. The "=" sign and terms on both sides must always be present when writing an equation.

Given:

let the cost of rose bushes be x and y be the cost of Geraniums.

So, the system of Equation is

4x + 3y= 74.5

and, 7x+ 2y= 99.5

Solving above Two Equation

x= 11.5 and y= 9.5

Learn more about Equation here:

https://brainly.com/question/29657992

#SPJ1