High School

Freddy 4-her has a project lamb that he raised to sell at his local fair. Freddy purchased the lamb for $500, and the lamb weighed 80 lbs. He owned the lamb for 80 days and sold it weighing 145 lbs. During that time, the lamb consumed 475 lbs of feed, and the feed cost $22 per 50 lb bag.

Calculate the following:
1. Average daily gain
2. Feed efficiency (feed:gain)
3. Feed-only cost of gain
4. Breakeven per pound and total
5. Total margin if Freddy sells the lamb for $11 per lb at the fair.

Answer :

The feed only cost of gain was $209 and the breakeven per pound was $709. If Freddy sells the lamb for $11/lb, he will make a total margin of $1,215.

What is the Feed-only cost of gain?

Feed-only cost of gain: 475 lbs * $22/50 lbs = $209Breakeven per pound: $500 + $209 / 145 lbs = $709/lb

Breakeven total: $709/lb * 145 lbs = $102,805Total margin: $11/lb * 145 lbs - $102,805 = $1,215

Here are the calculations:

Average daily gain: (145 lbs - 80 lbs) / 80 days = 0.8125 lbs/day

Feed efficiency: 475 lbs / (145 lbs - 80 lbs) = 7.3077

In conclusion, Freddy's lamb gained an average of 0.8125 lbs/day and had a feed efficiency of 7.3077.

The feed only cost of gain was $209 and the breakeven per pound was $709. If Freddy sells the lamb for $11/lb, he will make a total margin of $1,215.

Read more about total margin here:

https://brainly.com/question/28180283

#SPJ4