Middle School

Find the best buy between 6.2 oz for $2.97 or 8 oz for $3.47.

A) Buying 6.2 oz for $2.97 is the better buy.
B) Buying 8 oz for $3.47 is the better buy.

Answer :

The answer it A) Buying 6.2 oz for $2.07 is better buy

The correct answer is Buying 8 oz for $3.47 is the better buy.

What is unit rate?

A unit rate means a rate for one of something.

Given that, 6.2 oz. for $2.97 or 8 oz. for $3.47.

i) In $1 = 6.2/2.97 = 2.08 oz

ii) In $1 = 8/3.47 = 2.30 oz

Since, we get more quantity in 2nd option,

Hence, Buying 8 oz for $3.47 is the better buy.

For more references on unit rates, click;

https://brainly.com/question/11258929

#SPJ2