Answer :
The correct answer is Buying 8 oz for $3.47 is the better buy.
What is unit rate?
A unit rate means a rate for one of something.
Given that, 6.2 oz. for $2.97 or 8 oz. for $3.47.
i) In $1 = 6.2/2.97 = 2.08 oz
ii) In $1 = 8/3.47 = 2.30 oz
Since, we get more quantity in 2nd option,
Hence, Buying 8 oz for $3.47 is the better buy.
For more references on unit rates, click;
https://brainly.com/question/11258929
#SPJ2