High School

Bananas cost 33¢ per pound. If you spent $0.77, how many pounds of bananas did you purchase?

A) 2.33
B) 1.73
C) 0.429
D) 2.01
E) none of the above

Answer :

Final answer:

To find out how many pounds of bananas you purchased, divide the amount you spent by the cost per pound. In this case, you spent $0.77 and bananas cost 33¢ per pound. Rounded to two decimal places, you purchased approximately 2.33 pounds of bananas.

Explanation:

To find out how many pounds of bananas you purchased, divide the amount you spent by the cost per pound. In this case, you spent $0.77 and bananas cost 33¢ per pound. To divide dollars by cents, you need to convert the dollars to cents. Since there are 100 cents in a dollar, $0.77 is equal to 77 cents. Now, divide 77 cents by 33 cents to get the number of pounds:

77 ÷ 33 = 2.3333

Rounded to two decimal places, you purchased approximately 2.33 pounds of bananas.

Learn more about calculation here:

https://brainly.com/question/32553819

#SPJ11