Hiroshi Hiroshi
  • 09-08-2024
  • Mathematics
High School

Bananas cost $1.15 per pound. Jose bought 2.4 pounds of bananas. How much did it cost?

Answer :

manissaha129 manissaha129
  • 23-02-2025

Answer:

Bananas cost $1.15 per pound

Cost of 2.4 pounds of bananas

= $(2.4×1.15)=$2.76

$2.76 is the right answer.

Answer Link
  • 07-12-2024

Answer:

$ 2.76

Step-by-step explanation:

Hi there !

1 pd ........... $1.15

2.4pd .........$ x

x = 2.4×1.15/1

= $ 2.76

Good luck !

Answer Link

Other Questions

What is the value of [tex]\frac{1}{2}x^3 + 3.4y[/tex] when [tex]x = 4[/tex]
If [tex]f(3) = 191.5[/tex] when [tex]r = 0.03[/tex] for the function [tex]f(t)
What number is 100 more than 1, 172?
Jacquan wants to use a cell style similar to the default title
Write about your first day in senior high school in French.
If two or more runways are parallel, heading in the same direction,
Ester also reacts with Grignard's reagent in a similar fashion to acid
At an ice cream store with five flavors of ice cream (peppermint,
The points C, D, E, and F all lie on the same
If the measure of angle 4 is (11 x) degrees and angle
What can be concluded from the evidence that coughs and sneezes are
Write the sentence as an equation. 150 is equal to 215 reduced
Choose 1 answer: A B C D -7≤ x ≤7 The x-values
Jayne is taking two AP classes and three regular classes. Her AP
What is an effort aimed at increasing desirable genetic traits? a) Negative