Ayaka Ayaka
  • 24-11-2023
  • Mathematics
College

Bananas are on sale for $0.89 per pound, including tax. Paul bought 3.2 pounds of bananas. How much did he spend on bananas?

Answer :

thorboy501 thorboy501
  • 02-11-2023
2.84 dollars. And the way to figure it out is to just multiply the price per pound by the total LBs bought
Answer Link
hopethishelps1 hopethishelps1
  • 02-06-2024
$3.59 (pls mark as brainliest im begging)
Answer Link

Other Questions

Which is true about titles and subtitles in infographics? A. The subtitle
Which of the following is NOT one of the steps in the
What does CPR stand for? Option 1: Cardiopulmonary relief. Option 2: Cardiac
What is the "normal" body temperature for the tympanic (ear) temperature site?
Which sentence provides evidence that the castelliers have a strong and serious
Which of these expressions is equivalent to [tex]$5.8 \div 1.15$[/tex]? A. [tex]$0.58
Peter weighs 156 pounds, but he would like to wrestle in a
You drive 5.10 mi at 35.5 mi/h and then another 9.5 mi
Groundwater _____ can be caused by leaking septic systems, leaking landfills, and
number of continuing ed hours that must be taken every 3 years
Japan can afford to import agricultural products that cannot be grown locally
Greta made a design with squares. She colored 8 out of the
Multiply: [tex]\left(3x^2 - 4x + 5\right)\left(x^2 - 3x + 2\right)[/tex] A. [tex]3x^4
A 60.0 kg object is moving east at 8.00 m/s, and then
Explain the political cartoon