Hunter Hunter
  • 24-07-2023
  • Mathematics
Middle School

Bananas are $0.59 per pound. How much will 25 pounds of bananas cost?

Answer :

kwatts7722 kwatts7722
  • 01-09-2023
Assuming bananas cost a dollar a pound in this equation, you would do

0.59 multiplied by 25
since there are 25 pounds and each pound is 0.59

the answer is 14.75
Answer Link
jessiah0403 jessiah0403
  • 08-09-2023
Yes yes I’m yes and that why get noob and
Answer Link

Other Questions

A network technician wants to upgrade the company's hub to isolate collision
A train travels from New York City to Washington, D.C., and then
Multiply: [tex]\left(3x^2 - 4x + 5\right)\left(x^2 - 3x + 2\right)[/tex] A. [tex]3x^4
### 1 A flower shop recorded sales of roses and carnations each
An elevator has a placard stating that the maximum capacity is 1384
In what zone are hydrothermal vents located? A. deep zone B. surface
Sally buys 2 1/2 pounds of bananas for $1.50. How much is
Find the product of [tex]2x^4(2x^2+3x+4)[/tex]. A. [tex]2x^6+3x^4+4x^4[/tex] B. [tex]4x^6+6x^5+8x^4[/tex] C. [tex]4x^4+3x^5+2x^6[/tex] D.
Read the following selection from Act III of Romeo and Juliet. What
Thoughts on this essay? **Lillie Flenniken** English 8 Ms. McAfee December 15,
Strontium-90 has a half-life of 29 years. If a site held 2000
How has the discovery of oil brought about positive changes on the
Jayne is taking two AP classes and three regular classes. Her AP
What could have led Hitler to double-cross Stalin and break the nonaggression
An electric motor heats to 15 degrees Celsius above the ambient temperature