College

Apples cost $0.75 per pound, and bananas cost $1.05 per pound.

A baker bought a total of 12 pounds of apples and bananas for $10.20.

The system of equations

\[
\begin{align*}
a + b &= 12 \\
0.75a + 1.05b &= 10.20
\end{align*}
\]

models this situation, where \( a \) is the number of pounds of apples, and \( b \) is the number of pounds of bananas.

How many pounds of each did the baker buy?