Bionic Bionic
  • 21-05-2024
  • Mathematics
Middle School

A 16 oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?

Answer :

kmanry84osb5q8 kmanry84osb5q8
  • 15-06-2024

the bottle of waters costs 0.09 cents per ounce.

Answer Link
Aleja22 Aleja22
  • 10-11-2023

Answer:la

respuesta es 0.06

Step-by-step explanatio:

ya que al dividir 16 por 1.44 el resultado va a ser 0.06

Answer Link

Other Questions

Which one of the following is not a characteristic of democracy? A.
Why are the Rocky Mountains known as a mountain belt?
How many metals, nonmetals, and metalloids are there in the periodic table?
When a war started in Europe in August 1914, most people believed
1. How should portal hypertension be managed in patients with bronchial asthma,
Escoge tres causas de las revoluciones independentistas de América Latina. a. La
Explain the significance of the Columbian Exchange.
What color is the symbol for a Class B fire extinguisher?
Find three consecutive integers whose sum is 114.
For what values of [tex]$m$[/tex] does the graph of [tex]$y = 3x^2
(a) Peter and Bill are two actuaries who use the same mortality
46. A 56-lb mass rests on a horizontal surface. The force needed
Which equations have many solutions? A. \(76x + 76 = 76x +
Choose the correct meaning of "Yo preparo la sopa para Margarita." A.
Which of the following is functionally homologous to the Cas9 component of