High School

A 16-ounce bottle of water from Store A costs $1.28. The cost in dollars, [tex]y[/tex], of a bottle of water from Store B is represented by the equation [tex]y = 0.07x[/tex], where [tex]x[/tex] is the number of ounces.

1. What is the cost per ounce of water at each store?
2. Which store's bottle of water costs less per ounce?

Answer :

The cost of per ounce of water at store A is $0.08 and at store B is $0.07 , the water in the store B will cost less per ounce .

In the question ,

it is given that

in store A the cost of 16 ounce of water is $1.28 ,

so the cost of 1 ounce of water in store A is = 1.28/16

= $0.08

in store B the cost of water is represented by the equation

y = 0.07x

where "x" is the number of ounces of water ,

which means

the cost of 1 ounce of water in store B is = $0.07

hence , the water in store B will cost less .

Therefore , The cost of per ounce of water at store A is $0.08 and at store B is $0.07 , the water in the store B will cost less per ounce .

Learn more about Equation here

https://brainly.com/question/8158263

#SPJ1