Florina Florina
  • 12-02-2025
  • Mathematics
High School

A 16-ounce bottle of Spring Water is $2.08. A 20-ounce bottle of Fresh Water is $2.40. Which statement about the unit prices is true?

Answer :

dauyds dauyds
  • 14-07-2024

Step-by-step explanation:

spring water is 2.08/16= 13 cents per ounce

fresh water is 2.40/20= 12.5 cents per ounce

fresh water is .5 cents per ounce less expensive

Answer Link

Other Questions

Will factored [tex]7x^6[/tex] as [tex](3x^2)(4x^4)[/tex]. Olivia factored [tex]7x^6[/tex] as [tex](7x^2)(x^3)[/tex]. Which of
Which of the following factors influences the societal view of Romeo and
Vault-Tec has annual fixed costs, excluding depreciation, of $1, 000, 000 and
A 15.8 kg block is dragged over a rough, horizontal surface by
How can someone be a Texas sharpshooter in reality? A. A skilled
Factor the trinomial completely: [tex]\[ 28x^3 + 19x^2 + 3x \][/tex] Select
How often must a meat slicer be cleaned and sanitized?
Which pairs of numbers have a greatest common factor of 6? Select
A client with hemiplegia who is on bed rest is turned to
Suppose the scores of seven members of a women's golf team are
Each tanning facility shall be equipped to dissipate heat so that the
CollegeBoard AP Classroom Unit 2 Progress Check: MCQ Part A Question 15
What is the greatest common factor of [tex]$19x^7$[/tex] and [tex]$3x^5$[/tex]? A. [tex]$x^5$[/tex]
On his first day of school, Kareem found the high temperature in
Which of the following should be used to specify that a local