Florina Florina
  • 25-01-2025
  • Mathematics
Middle School

A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?

A. $0.075/fl oz
B. $0.125/fl oz
C. $0.36/fl oz
D. $0.40/fl oz

Answer :

musiclover10045 musiclover10045
  • 02-04-2025

Unit cost is dividing the total cost by the total size:

$2.00 / 16 fl. oz = $0.125/ fl. oz.


The answer is B.

Answer Link

Other Questions

Females aged 25-40 and 50-60 are at risk for which type of
In a titration of 35.00 mL of 0.737 M H\(_2\)SO\(_4\), how many
Explain why the relationship between Hitler and Stalin changed.
Retirement is the time when ___________ becomes more critical, as we may
According to the text, Lisa would be considered a A. heel B.
Preventive RAs are inhibited below _____ feet AGL on climb and _____
Principal Jordan ordered 65 cupcakes from Sweet Sue's Bakery for his monthly
One five-ounce glass of wine, one 12-ounce can of beer, one wine
The Hualapai Indians have a legend that says the Grand Canyon was
Nation-state attacks that try to disrupt a country's critical infrastructure are sometimes
In a nuclear reactor, each atom of uranium (with an atomic mass
The high school dance team is learning a new routine to a
In the margin, explain what the "colors of the spirit" refers to.
What is the mass of one liter of liquid in grams if
Mary bought 10 quarts of juice at the grocery. How many gallons