High School

Your local grocery store is having a special on soda. They're selling a 12-pack of 12-oz cans for $4.75, and 20-oz bottles are also on sale for $0.90 each. Should you buy one 12-pack of 12-oz cans or seven 20-oz bottles?

Answer :

Answer:

12 pack

Step-by-step explanation:

Buying 12-pack of 12-oz cans will be the better choice.

What is unitary method?

The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value.

Given here , pack of 12 oz cans at $4.75 and hence volume of such 12 packs = 12 × 12 = 144 oz

and seven 20 oz bottles at $ 6.3 the volume is = 20 × 7 = 140 0z

Hence clearly 12-pack of 12-oz is the better choice

Learn more about unitary method here:

https://brainly.com/question/22056199

#SPJ2