Answer :
The rate that is the best deal for a bottle of mustard is: C: $2.42 for 12 oz.
How to find the unit rate?
a. $1.26 for 6 oz
Unit rate = $1.26 / 6 oz
Unit rate = $0.21
b. $1.65 for 8 oz
Unit rate = $1.65 / 8 oz
Unit rate = $0.206
Unit rate = $0.21 (Approximately)
c. $2.42 for 12 oz
Unit rate = $2.42 /12 oz
Unit rate = $0.201
Unit rate = $0.20 (Approximately)
d. $3.30 for 16 oz
Unit rate = $3.30 / 16 oz
Unit rate = $0.206
Unit rate = $0.21 (Approximately)
Therefore the correct option is C.
Learn more about unit rate here:https://brainly.com/question/19493296
#SPJ1