High School

Which rate is the best deal for a bottle of mustard?

A: $1.26 for 6 oz
B: $1.65 for 8 oz
C: $2.42 for 12 oz
D: $3.30 for 16 oz

Answer :

The rate that is the best deal for a bottle of mustard is: C: $2.42 for 12 oz.

How to find the unit rate?

a. $1.26 for 6 oz

Unit rate = $1.26 / 6 oz

Unit rate = $0.21

b. $1.65 for 8 oz

Unit rate = $1.65 / 8 oz

Unit rate = $0.206

Unit rate = $0.21 (Approximately)

c. $2.42 for 12 oz

Unit rate = $2.42 /12 oz

Unit rate = $0.201

Unit rate = $0.20 (Approximately)

d. $3.30 for 16 oz

Unit rate = $3.30 / 16 oz

Unit rate = $0.206

Unit rate = $0.21 (Approximately)

Therefore the correct option is C.

Learn more about unit rate here:https://brainly.com/question/19493296

#SPJ1