High School

Which is the better deal?

Cheerios:

- 12 oz. for $1.99
- 36 oz. for $2.59
- 48 oz. for $3.99
- 60 oz. for $4.59

Answer :

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz so $2.59/3 = $ .86

48oz/4= 12oz so $3.99/4 = $1.00

60oz/5= 12oz so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.