Answer :

The better deal is given by the equation A = 18 ounces for 6.60

Given data ,

Let the equation be represented as A

Now , For 18 oz for $6.60

Price per ounce = Total cost / Total ounces = $6.60 / 18 oz ≈ $0.3667 per oz

And , for 12 oz for $4.75

Price per ounce = Total cost / Total ounces = $4.75 / 12 oz ≈ $0.3958 per oz

Comparing the two price per ounce values, we can see that the price per ounce for 18 oz for $6.60 is lower than the price per ounce for 12 oz for $4.75

Hence , the better deal is 18 oz for $6.60

To learn more about equations click :

https://brainly.com/question/19297665

#SPJ1