Answer :
The better deal is given by the equation A = 18 ounces for 6.60
Given data ,
Let the equation be represented as A
Now , For 18 oz for $6.60
Price per ounce = Total cost / Total ounces = $6.60 / 18 oz ≈ $0.3667 per oz
And , for 12 oz for $4.75
Price per ounce = Total cost / Total ounces = $4.75 / 12 oz ≈ $0.3958 per oz
Comparing the two price per ounce values, we can see that the price per ounce for 18 oz for $6.60 is lower than the price per ounce for 12 oz for $4.75
Hence , the better deal is 18 oz for $6.60
To learn more about equations click :
https://brainly.com/question/19297665
#SPJ1