Apex Apex
  • 16-05-2025
  • Mathematics
College

Which is the better buy?

A. 18 oz. of rice for $6.30
B. 12 oz. of rice for $4.56
C. 7 oz. of rice for $2.59

Answer :

st23miek st23miek
  • 17-05-2024

Answer:

18oz for 6.30 is the cheapest

Step-by-step explanation:

0.35$ per oz

0.38$ per oz

0.37$ per oz

:]

Answer Link

Other Questions

Three desks and a bookcase together weigh 157 lb. The bookcase weighs
What are the important settlements or places in the Rocky Mountains?
Place the following compounds in their correct order of ring strain, from
Write a PHP file that will output a login form containing the
According to the Benton County Health Department website, which of the following
If the boiling point of a substance is 89 °C, what's its
Your patient is William, a 64-year-old African American male who presented to
Answer the following questions: a. What is a unicellular organism? Give an
The formula for converting temperatures from Fahrenheit [tex](F)[/tex] to Celsius [tex](C)[/tex] is
Mrs. Angels wants to buy at least 30 kilos pork and chicken
Describe the type of correlation each scatter plot shows. Draw a trendline
Sort the sequences according to whether they are arithmetic, geometric, or neither.1.
...a straw cartwheel corsaged with velvet roses out-of-doors has faded; it once
17.9 + d = 35.8 what is d as a number?
The average temperature in one season at the North Pole is -76