Apex Apex
  • 23-02-2025
  • Mathematics
College

Which is the better buy?

A. 18 oz. of rice for $6.30
B. 12 oz. of rice for $4.56
C. 7 oz. of rice for $2.59

Answer :

st23miek st23miek
  • 17-05-2024

Answer:

18oz for 6.30 is the cheapest

Step-by-step explanation:

0.35$ per oz

0.38$ per oz

0.37$ per oz

:]

Answer Link

Other Questions

Food waste grinders shall be connected to a drain having a minimum
There are 143 boys in the senior class. 21 wrestle. 27 play
This type of boot occurs when the computer is already on and
Estimate the sum or difference of the mixed numbers. \[6 \frac{13}{15} +
Biologists have found that the number of chirps some crickets make per
Answer the following question in 3-4 complete sentences. What is typeface? Explain
What are three basic parts of an expressway entrance ramp? a) Merge
The heat of vaporization, \(\Delta H_v\), of toluene (\(C_6H_5CH_3\)) is 38.1 kJ/mol.
Write [tex]169 = 13^2[/tex] in logarithmic form.
What is 157 lbs in kilograms?
Now that you have learned about Incan Law, complete and submit the
A person must be at least 18 years old to vote. The
A 37 kg child holds a 5.9 kg package in a 67
Which of the following lists the quantities as improper fractions for the
Suppose [tex]y[/tex] varies directly as [tex]x[/tex]. If [tex]y = 7[/tex] when [tex]x