Xanthe Xanthe
  • 10-08-2023
  • Mathematics
High School

Which is an example of a unit rate?

A. $25 for 5 hours
B. 100 miles in 3 hours
C. 1 book every 2 days
D. 20 pages per minute

Answer :

lacey2005 lacey2005
  • 27-12-2024

Answer:

d

Step-by-step explanation:

hope this helps!

have a good day :)

ergrgsgegfgewfeg

Answer Link

Other Questions

A sequence is defined by the recursive function [tex]f(n+1) = \frac{1}{3} f(n)[/tex].
Paul is 1.72 m tall, Trisha is 1.58 m tall, Ash is
How many grams of [tex]\text{CCl}_4[/tex] are in 6.00 moles? The formula mass
Taste buds wear out and are replaced every ____ days. A. 5
Listed below are body temperatures from five different subjects measured at 8
How many gallons of paint will you need to paint a wall
Question #14: MD Order: KCL 50 meq PO ×1 Supply: KCL 25
About how many grams of carbohydrates are contained in one ounce of
When using the shaft-deflection method of measuring soft foot, the dial indicator
The fuel pump relief valve directs excess fuel to the __________. 1)
1. Write 'for' or 'since' in the blanks below. 0. ____ for
A pet deer and a red theatrical curtain are featured in this
Find the value of the linear correlation coefficient \( r \). x:
Which expression is equivalent to the fraction below? [tex]\frac{24}{17}[/tex] A. [tex]17 \div
What are the stages that a wireless device completes before it can