Answer :
The cream cheese which has the lowest price per ounce is the one which is $4.29 for 12 oz. Thus, the correct option is C.
What is Ounce?
The ounce is any of the several different units of mass, weight or volume and it is derived almost unchanged from the uncia, unit of measurement.
The ounce is 1/16 avoirdupois pound. This is the United States customary and British imperial ounce. Ounce is primarily used in the United States to measure packaged foods and food portions, areal density of fabric and paper, boxing gloves, and so on, but it is sometimes also used elsewhere in the Anglosphere.
The price for per ounce of different cream cheese will be:
a. 2.59/ 6 = 0.431
b. 2.89/ 8 = 0.361
c. 4.29/ 12 = 0.357
d. 5.29/ 14 = 0.377
Therefore, the cream cheese which has the lowest price per ounce is the one which costs $4.29 for 12 oz.
Therefore, the correct option is C.
Learn more about Ounce here:
https://brainly.com/question/29374025
#SPJ5
Answer:the correct answer is $4.29 for 12 oz.
Step-by-step explanation: