Answer :
Final answer:
The price per scoop of ice cream at Luca's Parlour is £0.80. A four-scoop ice cream would be £3.20 and a five-scoop £4.00. The price of a cone at Luca's parlour is £0.90. The assumption in the question doesn't take into account that different flavors may have different prices.
Explanation:
(a) To find the price per scoop, we subtract the price of the two-scoop ice cream from the price of the three-scoop ice cream, and this gives us the price of one scoop. So £3.30 - £2.50 = £0.80. Therefore, the price per scoop is £0.80.
(b) Assuming that each scoop costs the same, the price of a four-scoop ice cream is £0.80 x 4 = £3.20, and the price of a five-scoop ice cream is £0.80 x 5 = £4.00.
(c) The equation linking price p and scoops s is p = 0.80s. Testing it for two scoops (2*0.80=£1.60) and three scoops (3*0.80=£2.40) shows that there's a constant addition of £0.90 which represents the cone's price.
(d) A twelve scoop ice cream would cost 12 x £0.80 + £0.90( price of the cone) = £10.50.
(e) Given the fixed addition in price for 2 and 3 scoop ice creams, it's evident that the price of the cone is £0.90.
(f) One problem with the assumptions in this question is that it assumes the price of each scoop of ice cream is the same regardless of the flavor, which may not be the case in real life.
Learn more about Price determination here:
https://brainly.com/question/18592185
#SPJ1