College

The Nuthouse sells macadamia nuts in three sizes: the 12 oz. jar sells for $8.65, the 16 oz. bag sells for $10.99, and the 24 oz. gift tin costs $16.99.

What is the unit rate for the 12 oz. jar? (Round your answer to the nearest hundredth.)

Answer :

The computation shows that the unit rate for the 12 oz. jar will be $0.72.

How to calculate the value?

It should be noted that from the information given, Nuthouse sells macadamia nuts in three sizes, the 12 oz. jar sells for $8.65.

Therefore, the unit rate for the 12 oz. jar will be:

= $8.65/12

= $0.72

Therefore, the computation shows that the unit rate for the 12 oz. jar will be $0.72.

Learn more about computations on:

brainly.com/question/4658834

#SPJ1