High School

The convenience store sells a 16-ounce bottle of water for $2.40 and a 28-ounce bottle of water for $2.80. Tiana wants to compare the unit rates to find out which is a better deal. Which one is a better deal?

Answer :

To compare the unit rates, we need to find the cost per ounce for each bottle of water.

For the 16-ounce bottle, the unit rate is:

$2.40 / 16 ounces = $0.15 per ounce

For the 28-ounce bottle, the unit rate is:

$2.80 / 28 ounces = $0.10 per ounce

From the unit rate we can see that the 28 ounce bottle of water is a better deal because it cost $0.10 per ounce while the 16 ounce bottle cost $0.15 per ounce.

It's important to know that as the amount of water increases the price decreases making the 28 ounce bottle cheaper than the 16 ounce bottle.